O plemeni

STANDARD FCI č. 161: BEAGLE

(převzato ze stránek ČMKU, z ang. originálu přeložila I. Černohubová)

CELKOVÝ VZHLED: Robustní, kompaktní pes, působící dojmem kvality, aniž by působil dojmem hrubosti.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:  Stop půlí délku hlavy mezi týlním hrbolem a špičkou čenichu tak přesně, jak je to jen možné. Výška k lokti je přibližně polovinou kohoutkové výšky.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Veselý pes, jehož bytostným posláním je lov, především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat čichem. Neohrožený, velmi činorodý, vytrvalý a cílevědomý. Bystrý, inteligentní a vyrovnané povahy. Laskavý a čilý, bez známek agresivity nebo bázlivosti.

HLAVA: Střední délky, silná, aniž by byla hrubá, u fenky jemnější, bez vrásek nebo záhybů na hlavě.

LEBEČNÍ PARTIE: 

Mozkovna: Mírně klenutá, středně široká, s lehce naznačeným týlním hrbolem.

Stop: Zřetelný; půlí vzdálenost mezi týlním hrbolem a špičkou čenichu tak přesně, jak je to jen možné.

OBLIČEJOVÁ PARTIE: 

Nosní houba: Široká, přednostně černá, ale u psů se světlejším zbarvením je přípustná i slabší pigmentace. Široce otevřené nozdry.

Tlama: Není špičatá.

Pysky: Přiměřeně převislé.

Čelisti / zuby: Čelisti by měly být silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.

Oči: Tmavě hnědé nebo oříškové, poměrně velké, ne hluboko posazené nebo vystouplé, poměrně daleko od sebe posazené, s milým prosebným výrazem.  

Uši: Dlouhé, na špičkách zaoblené. Natažené dopředu sahají téměř ke konci čenichu. Nízko nasazené, jemné, visící ladně a přiléhající k lícím.

KRK: Dostatečně dlouhý, umožňující psovi snadnou práci na stopě s nízkým nosem, lehce klenutý, s volnější kůží na hrdle.

TRUP: Krátkých beder, avšak dobře vyvážený.

Horní linie: Rovná a vodorovná.

Bedra: Krátká, dobře vyvážená. Bederní svalstvo silné a pružné.

Hrudník: Dosahuje až dolů k loktům. Žebra dobře klenutá a dosahující daleko dozadu.

Dolní linie a břicho: Není přehnaně vtažené.

OCAS: Silný, střední délky. Vysoko nasazený, nesený vesele, nikoli však stočený nad hřbet ani od kořene nesměřuje kupředu. Dobře osrstěný zejména na spodní straně.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: 

Plece: Dobře skloněné dozadu, ne přehnaně těžké.

Lokty: Pevné, nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven. 

Předloktí: Hrudní končetiny rovné, umístěné správně pod psem, dobré substance, s kulatými kostmi, směrem k tlapám se nezužují.

Zápěstí: Krátká.

Tlapky hrudních končetin: Pevné a dobře uzavřené. Prsty klenuté a opatřené silnými polštářky. Ne zaječí tlapky. Drápy krátké.

PÁNEVNÍ KONČETINY: 

Stehna: Svalnatá.

Kolena: Dobře zaúhlená.

Hlezna: Pevná, nízká a navzájem rovnoběžná.

Tlapky pánevních končetin: Pevné a dobře uzavřené. Prsty klenuté a opatřené silnými polštářky.  Ne zaječí tlapky. Drápy krátké.

CHODY/POHYB: Rovný hřbet, pevný bez známek vlnění.  Dlouhý krok je volný, dosahuje rovně daleko dopředu bez nadměrně vysoké akce; hnací impuls vychází z pánevních končetin.  Pohyb pánevních končetin by neměl být úzký, hrudní končetiny nepádlují, ani se nekříží. 

OSRSTĚNÍ

Srst: Krátká, hustá a odolná proti počasí.

Zbarvení: Tříbarevné (černá, hnědá a bílá); modrá, bílá a hnědá, badger pied (jezevčí melír), hare pied (zaječí melír), lemon pied (citronově žlutý melír), citronová a bílá, červená a bílá, hnědá a bílá, černá a bílá, bílá (jednobarevné). S výjimkou bílé (jednobarevné) se všechna výše jmenovaná zbarvení mohou vyskytovat jako mottle (s tečkováním). Žádné jiné zbarvení není přípustné. Špička ocasu bílá.

VELIKOST

Žádoucí minimální kohoutková výška je 33 cm (13 palců).

Žádoucí maximální kohoutková výška je 40 cm (16 palců). 

VADy: Jakákoliv odchylka od jmenovaných bodů by měla být považována za vadu a musí být penalizována podle stupně její závažnosti a podle jejího vlivu na zdraví a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.

Vylučující vady:

  • Agresivita nebo přílišná bojácnost
  • Jakýkoliv pes, vykazující fyzickou abnormalitu anebo poruchu chování, by měl být diskvalifikován.

Pozn.: Psi by měli mít dvě zřetelná varlata plně sestoupená v šourku.

HISTORIE PŮVODU

Historii píší vítězové a ti, co umí psát. Bez ohledu na skutečnost se časem skutečností stane, co bylo zachováno pro budoucí generace. A naše verze bude námětem pro příběh z Cernunnova rohu.

JAK CHOVAT BÍGLA

Chov v Česku je zaštítěn Beagle clubem ČR http://www.beagleclub.cz/ , který je jedinou organizaci, která u nás řídí chov bíglů dle předpisů FCI www.fci.be/  a ČMKU, která řídí chov všech plemen v ČR:  www.cmku.cz/.

Plemennou knihu pro lovecká plemena, včetně beagle vede ČMKJ viz: www.cmkj.info

CO VĚDĚT O VÝSTAVÁCH

Podmínkou nutnou pro uchovnění bígla je kromě jiného účast na výstavách, kde musí získat minimálně 2x známku velmi dobrou. Přesné podmínky uchovnění viz Beagle club ČR.

Kategorizace výstav

Známkování

Výstavy ve světě

BÍGL JE LOVEC ANEB JAK NA LOVECKÉ ZKOUŠKY

Vše nebo trochu málo o lovecké upotřebitelnosti a loveckých zkouškách vhodných pro bígly.

Výcvik pracovního psa.

Nahoru